Výber vhodného psa

 
Patríte k šťastným ľuďom, ktorí sa odhodlali zadovážiť si štvornohého psieho spoločníka? V tom prípade Vám gratulujeme, no je niekoľko vecí, ktoré by ste pred samotnou kúpou mali vziať na vedomie. Čaká vás veľa radosti a lásky, ktoré vám do domova  prinesie štvornohý prírastok. No ocitnete sa aj vo veľa nových situáciách. Aby ste predišli tým negatívnym, je veľmi dôležitý výber správneho plemena a následná výchova a výcvik.
Keď už ste sa rozhodli zobrať si domov psíka, podľa čoho si budete vyberať? Podľa vzhľadu, povahy či sympatií? Alebo ste si len povedali, že chcete takého, ako má sused, alebo akého ste videli vo filme? Veľké množstvo ľudí má tendenciu kúpiť bez rozmyslu prvého, ktorého nájde na inzeráte a ideálne, aby nemuseli za ním nikam cestovať. Unáhlená kúpa je veľmi nešťastný a riskantný spôsob nadobudnutia psieho spoločníka. Predstavte si, keď si chcete zadovážiť nové bývanie, alebo ako príklad nám úplne postačí aj auto, domáci spotrebič či kus nábytku. Tiež si vyberiete prvú vystavenú skriňu? Neporadíte sa s odborným personálom v elektrodome a kúpite prvý mixér v regále? Nezvažujete svoje potreby, možnosti a očakávania pri kúpe auta? Tomuto všetkému veľakrát venujeme kvantum času, aby sme vybrali čo najlepšie, tak prečo nie aj výberu vhodného psieho spoločníka? Treba si uvedomiť, že je to živý tvor, ktorý bude po vašom boku 10-15 rokov. Správnou voľbou môžete mnohým – nie práve šťastným – situáciám predísť, a teda aj zabezpečiť príjemné spolužitie. Každé psie plemeno je vyšľachtené na nejaký účel, či už ako spoločník z kráľovských dvorov, strážca fariem alebo pomocník pri zháňaní potravy pre svojho majiteľa. Zvážte si teda, či sa jeho potreby zhodujú s vašim životným štýlom.
 
Výber plemena
Predpokladajme, že ste rozhodnutí pre psíka a v tomto vašom rozhodnutí vás podporuje aj najbližšia rodina, partner či okolie. Chtiac-nechtiac sa ich to bude týkať, preto by o tom mali vedieť a byť s týmto životným krokom stotožnení. Väčšina ľudí pri výbere dáva najmä na vzhľad. Samozrejme, je to faktor, no nesmie byť hlavný ani smerodajný. Rozhodujte sa podľa vlastných kritérií a nie podľa módnych trendov. Aj keď zo psíka nevyrastie psí šampión, celkom isto ho budete ľúbiť najviac na svete. Ak vám však nesadne povahou, bude to trápenie pre vás oboch, rodinu aj okolie a bude úplne jedno, že máte doma plnú policu pohárov za krásu. Preto zvažujte okrem výzoru aj temperament, veľkosť, financie, čas, či na prvý pohľad nepodstatnú vec ako je srsť a starostlivosť o ňu. Pre záruku exteriéru, pováh a zdravia (a teda presne toho, na základe čoho ste si psíka vybrali) kontaktujte skúsených chovateľov so založenými certifikovanými chovateľskými stanicami, ktorí vám isto radi zodpovedajú otázky, umožnia vám stretnutie s týmto plemenom, aby ste ho spoznali, upozornia vás na dôležité informácie týkajúce sa chovu daného plemena. A v prípade, že si zoberiete od takýchto ľudí šteniatko, je samozrejmosťou celoživotný chovateľský servis. Druhou možnosťou je dať druhú šancu na život nejakému chudáčikovi z útulku, ktorý to šťastie nemal a jeho prvý majiteľ si nedostatočne zvážil svoje možnosti.
Veľkosť psa
Veľkosť psa by mal byť vo výbere jeden z faktorov. Pravidlo, že malý pes je vhodný do bytu a veľký len na dvor, rozhodne nie je správne. Vo všeobecnosti malé plemená potrebujú menej pohybu no sú agilnejšie a uštekanejšie. Veľké plemená pri dostatočnom výbehu sú flegmatickejšie a pokojnejšie. Z toho vyplýva, že spolužitie s veľkou nemeckou dogou môže byť vo väčšej symbióze ako s nevybúreným Jack Russel terierom. Chceme tým len naznačiť, že zas ide aj o povahy a prirodzený temperament daného plemena. Preto teda treba zvážiť, za akým účelom si psíka chcete zadovážiť. Ak chcete psíka na stráženie, je samozrejmé, že veľký pes vzbudí viac rešpektu už aj pohľadom. Ak chcete psíka len ako spoločníka, ktorý bude rád, že môže ležať vedľa vás na gauči, nebude si pýtať veľa pohybu, bude správnym výberom siahnuť medzi malé spoločenské plemená ako napríklad shi-tzu, cavalier alebo z hladkosrstých buldoček.
Ďalej je potrebné si zvážiť financie. Veľký pes toho zje oveľa viac a v prípade núdze je nákladnejšia aj veterinárna starostlivosť. Máte maličké autíčko, veľké rodinné kombi alebo sa presúvate hromadnými dopravnými prostriedkami? Tiež by ste na to mali myslieť. Samozrejme nie je problém s veľkým psom v autobuse, ale predsa len s tým malým v taške, či na kolenách to bude asi jednoduchšie. Na prvý pohľad nedôležitá vec je aj fyzická spôsobilosť psovoda, rodiny a ľudí, ktorý budú psíka vo vašej neprítomnosti strážiť. Predstavte si situáciu, že máte 50 kíl a kúpite si psíka ťažšieho ako ste vy. Bývate v 4-poschodovom paneláku bez výťahu, psík bude mať úraz a jeho pooperačný stav mu nedovolí chodiť do schodov a budete ho potrebovať odniesť. Alebo úplne stačí, že na staré kolená nebude vedieť skočiť do auta a budete ho musieť dvíhať. Už sa to teraz nezdá ako úplná banalita však? Potrebujete psíka postrážiť a bude vám ho strážiť babička. Dovolím si tvrdiť, že tá by z kúpy temperamentného veselého boxera veľmi šťastná nebola. Poslednou častou témou je spolužitie psa a deti v rodine. Ak ste presvedčený o tom, že detičkám treba 2-kilového psíka, tak nemusí to byť vždy šťastná voľba. Veľa závisí od veku detí. Častým javom sú vážne vnútorné zranenia miniatúrnych psíkov spôsobené malými deťmi, ktoré ešte nemajú toľko citu, alebo ich zo samej lásky neustále dvíhajú, prenášajú a „mačkajú“. Tu by mohla byť vhodnejším riešením napríklad dlhosrstá kólia vážiaca síce okolo 20 kg, no s jej pokojnou, aristokratickou, jemnou a priateľskou povahou by ste sa nemuseli báť o zdravie ako detí tak ani psíka.
 
Temperament psa
Temperament sme načrtli už pri veľkosti. Je daný geneticky podľa plemena, no do istej miery sa dá ovplyvniť výchovou. Zase raz padá otázka, na čo psíka chcete a koľko času mu plánujete venovať? Ako medzi veľkými, tak medzi malými nájdeme povahy spachtošov, športovcov, samotárov či „závislákov“ na ľudskom kontakte. Chcete robiť psie dostihy? Komótny molos nebude v tomto športe vynikať, no taký chrt vás bude svojou rýchlosťou šokovať. Pokiaľ by ste chceli psíka na agility, vyberte si atletické, vrtké, spolupracujúce plemeno. Chcete psíka na ochranu svojho majetku? Retrievre sú síce veľké, no prevedú vám zlodeja po dome a ukážu mu kde je chladnička. Na túto prácu sú šľachtené služobné plemená. Ak by ste chceli nenáročného spoločníka, nevyžadujúceho náročný výcvik na občasné prechádzky lesom, tak síce priateľská večne dobre naladená vyžla bude nekonfliktná, milá a bude držať s vami krok, no v lese sa v nej prebudia lovecké vlohy a z vašich zdravotných prechádzok sa pri slabom výcviku môžu stať stresujúce, dych berúce niekoľko hodinové hľadania psa po celom lese. Ak si vyberiete nesprávne, spolunažívanie bude ťažké a obmedzujúce.
 
Srsť
Veľa ľudí delí psy na pĺznuce a tie čo nepĺznu. V zásade by som povedala, že starostlivosť o nepĺznucu srsť je náročnejšia ako o pĺznucu (ak si odmyslíte vysávanie podlahy J). Vo väčšine prípadov ju treba pravidelne strihať, česať a inak upravovať, aby sa neplstila. K „nepĺznucim“ by som rada dala do pozornosti aj bezsrsté plemená. Veľa ľudom je to nesympatické, no aj takéto stvorenia majú svoje čaro.
  
Pes či fenka
Pri rozhodovaní, aké pohlavie si vyberiete, by ste mali vedieť, že sučky sa vo všeobecnosti hárajú 2-krát ročne 3 až 4 týždne. Vtedy vyžadujú špeciálnu ostražitosť a neustály dozor, aby ste sa nedočkali nechcených šteniatok. Na mnohých akciách budete „nežiadaný“ a na sídlisku vás môže otravovať večný zástup psov, ktorý neovládli volanie prírody. Mimo tieto týždne však máte pokoj - na rozdiel od psa, ktorému hárajú sučky na sídlisku celoročne. Na akciách však ste bez obmedzení. Je len na vás, čomu dáte prednosť. Psy taktiež potrebujú cítiť výraznejšiu autoritu a pre neskúsených majiteľov môžu byť o niečo väčší oriešok na výchovu. Vo všeobecnosti sa ale traduje, že muži majú tendencie kupovať sučky a ženy naopak vyberajú spomedzi psov.
 
Veríme, že náš článok vás inšpiroval k hlbšiemu skúmaniu plemien a vyberiete si toho najvhodnejšieho štvornohého kamoša. Ak ste si už psíka vybrali, v našich nasledujúcich článkoch sa dozviete, odkiaľ psíka kúpiť, ako ho správne vychovať tak, aby vám a ani vášmu okoliu nerobil časom vrásky na čele.
 
  zoodom banner


Vytvorené: 28.08.2017 20:14, Tettinger Marek